Dobra zwirownia Konin


Wiadomość
Autor
adambyczek
Posty: 26
Rejestracja: 11 maja 2016, 11:58

Dobra zwirownia Konin

#1 Postautor: adambyczek » 05 gru 2017, 7:55

Co znaczy określenie żwirownia i do czego może nam się przydać w codziennym życiu?

Potocznie mówiąc żwirownia to firma, która para się dostarczaniem pisaku i żwiru do celów budowlanych i ogrodniczych. Zwyczajowo żwirownia to kopalnia odkrywkowa, w której przy użyciu ciężkich maszych jest wykopywane kruszywo. Aby dokopać się do materiału skalnego, należy zdjąć wierzchnią nawierzchnię torfu. Pod nią zazwyczaj zlokalizowana jest warstwa narzutowa piachu, który jest ubocznym produktem w znacznej liczbie żwirowni w Koninie. Dopiero po jej zdjęciu można przejść do eksploatacji właściwego złoża. Nie oznacza to, że pod warstwą torfu zlokalizowany jest dorodny, drobny żwir, który możemy podziwiać na co dzień.

Aby lepiej opisać technologię wydobycia i wykorzystania dorobku, którym może się pochwalić każda żwirownia w Koninie, posłużymy się wyszukiwarką internetową. Wklepiemy więc poszukiwaną przez nas frazę żwirownia Konin i sprawdźmy co dadzą nam wyniki zwrócone przez wyszukiwarkę. Poprzez to będziemy w stanie więcej dowiedzieć się w kwestii samej żwirowni i wykorzystania oferowanych przez nią produktów. Już na pierwszej stronie rezultatów szukania, jesteśmy w stanie odnaleźć ciekawe informacje o oferowanych produktach. Tak jak wcześniej wspomniałem, zalicza się do nich piach i torf oraz różnego rodzaju żwir. Natomiast finalny produkt nie leży gotowy w ziemi.

Ten cudowny niewielki żwirek, który jest wykorzystywany do zdobienia naszych skwerów zieleni powstaje z rozdrobnienia wielkich bloków skalnych. Dlatego większość z dostępnych na rynku żwirów ozdobnych posiada tą samą średnicę. Sama natura nie wykonała by tysięcy kamyczków o tak identycznych kształtach. W zależności od złoża którym dysponuje dana żwirownia, zależy jej asortyment. Żwirownia, która mieści się na terenie złóż granitowych może oferować kruszywo najlepszej jakości. Również koszt tego rodzaju żwiru jest znacznie wyższą od pozostałych kamieni.

Ponadto bez żwirowni nie postały by żadne ulice i autostrady w Polsce. Budulcem każdej drogi jest utwardzone podłoże. Tego rodzaju podłoże powstaje z dużej warstwy przesianego piachu i żwiru o różnej gramaturze. Całość przypomina przekładane ciasto: na dole gruby żwir, następnie o mniejszej gramaturze a na końcu piasek. Dopiero na tak przygotowanym podłożu są robione warstwy asfaltu.

Wróć do „Gadka na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości